04.04.2014  

A A A

Poleć znajomym

 Drukuj

MF: Korekta PIT przez twórców prowadzący własne firmy nie będzie konieczna

Podatnicy uzyskujący przychody z praw autorskich mogą je rozliczać w ramach działalności gospodarczej. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w komunikacie z 5 marca 2014 r.

Resort finansów wyjaśnił, że przypadku gdy przychody z majątkowych praw autorskich twórcy zaliczali do przychodów z działalności gospodarczej, nie muszą korygować zeznań za ubiegłe lata. Podobnie jak u twórców obowiązek korekty nie wystąpi po stronie nabywców tych praw. W ten sposób zdementowany został pogląd, że twórcy, którzy mają własne firmy, muszą skorygować składane wcześniej roczne zeznania.W konsekwencji twórcy uzyskujący przychody z praw autorskich w ramach działalności gospodarczej, mogą także wybrać opodatkowanie według 19% stawki podatku.

Obowiązująca od 1 stycznia 2013 r. nowelizacja ustawy o PIT wprowadziła nowe zasady stosowania zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów, ale nie ma to wpływu na możliwość zaliczania przychodów z majątkowych praw autorskich do przychodów z działalności gospodarczej.

Autor: Sylwia Maliszewska ekspert podatkowy

Przepisz kod:

Pola oznaczone * sa wymagane.

Bezpłatny e-letter