04.04.2014  

A A A

Poleć znajomym

 Drukuj

   Przedsiębiorca powinien powiadomić o zmianie adresu prowadzonej działalności

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, jest płatnikiem podatku dochodowego podatku VAT i ZUS. Od 1 marca zmienia adres zamieszkania i prowadzonej działalności. Na jakich drukach i kogo powinien o tym zawiadomić. Miejsce zamieszkania i prowadzenia działalności będzie takie samo. Zmieni się tylko urząd skarbowy.

W celu aktualizacji danych dotyczących miejsca zamieszkania będącego jednocześnie miejscem prowadzenia działalności przedsiębiorca musi wypełnić formularz CEIDG-1 „Wniosek dotyczący zgłoszenia zmian wpisu w ewidencji działalności gospodarczej”.

Można to zrobić drogą elektroniczną (na stronie www.ceidg.gov.pl; wymagany podpis elektroniczny) lub poprzez złożenie wniosku bezpośrednio w urzędzie gminy. Zmianę wpisu należy zgłosić w terminie 7 dni od daty jej zaistnienia. Zaktualizowanie CEIDG oznacza, że zgłoszone zmiany zostaną przekazane również do GUS, urzędu skarbowego oraz ZUS. Samodzielnie czynny podatnik VAT musi natomiast złożyć zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R w nowym urzędzie, jeśli zmiana miejsca wykonywania działalności powoduje zmianę właściwości urzędu skarbowego. VAT-R należy złożyć w terminie 7 dni, począwszy od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Jeżeli przedsiębiorca jest jednocześnie osobą ubezpieczoną w ZUS z racji prowadzonej działalności i opłaca za siebie składki społeczne i zdrowotną, to wówczas musi osobno złożyć druk ZUS ZUA w trybie zmiany i zgłosić tym samym nowy adres zamieszkania, w ciągu 14 dni od tej zmiany.

Autor: Izabela Nowacka ekspert podatkowy

Przepisz kod:

Pola oznaczone * sa wymagane.

Bezpłatny e-letter