03.01.2013  

A A A

Poleć znajomym

 Drukuj

EKSPERCI ODPOWIADAJĄ

Wydatki na artykuł prasowy, który można uznać za reklamę, zmniejszają przychód

Spółka zajmująca się dystrybucją wody zapłaciła za artykuł prasowy, który ukazał się w prasie lokalnej. Artykuł opisywał program wprowadzony przez spółkę, który pozwala na ograniczenie strat wycieków wody.. Czy koszty poniesione na tę publikację stanowią koszty uzyskania przychodów firmy?

Artykuł prasowy, w którym spółka podkreśla swoje atuty, należy zaklasyfikować jako koszt reklamy, a tym samym ująć wydatek poniesiony na ten cel bezpośrednio do kosztów podatkowych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym dzielą koszty na dwie istotne grupy: koszty bezpośrednie i koszty pośrednie, nie wskazując przy tym szerszego podziału kosztów pośrednich, a tym bardziej nie definiując pojęcia reklamy. Reklama to rodzaj informacji, komunikatu, który ma skłonić odbiorcę do nabycia lub korzystania z danych towarów, czy też usług, ma na celu m.in. promowanie marki.

W omawianym przypadku mamy do czynienia właśnie z takimi czynnikami. Oczywiście informacja o tym, że przedsiębiorstwo ogranicza zbędne straty (ubytki) w dostarczaniu wody ukazuje firmę, markę w lepszym świetle. Właśnie to ukazanie może przełożyć się na zwiększenie zainteresowania firmą ze strony potencjalnych kontrahentów, a to z kolei umożliwia ujęcie wydatku na artykuł jako kosztu uzyskania przychodów.

Sebastian Woźniak

prawnik, główny księgowy, właściciel biura rachunkowego

 

  Rozliczasz koszty w swojej firmie? Teraz Twoje obowiązki staną się mniej uciążliwe!

Teraz szybko dowiesz się, jak postępować w określonych przypadkach i poprawnie kwalifikować wydatki jako koszty uzyskania przychodu. Jak je rozliczać pod kątem podatków dochodowych, VAT i jak je księgować.

Dzięki magazynowi "Koszty podatkowe w praktyce" nie musisz już szukać rozwiązań w trzech różnych publikacjach! To oszczędność Twojego czasu i finansów Twojej firmy.

 

Sięgnij po "Koszty podatkowe w praktyce", aby zdobyć pewność, jak poprawnie klasyfikować wydatki w firmie >>

Podstawa prawna

- art.15 ust. 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.).


Przepisz kod:

Pola oznaczone * sa wymagane.

Bezpłatny e-letter