06.08.2012  

A A A

Poleć znajomym

 Drukuj

Kiedy rozliczyć fakturę dokumentującą usługi telekomunikacyjne?

Czytelnik: Rozliczam podatnika prowadzącego PKPiR, który jest czynnym podatnikiem VAT. Otrzymałam do zaksięgowania fakturę za telefon, gdzie data wystawienia faktury to 5 czerwca 2012 r., naliczenie za abonament to okres od 5 czerwca 2012 r. do 4 lipca2012 r., a termin zapłaty to 19 czerwca 2012 r. Czy mogę zaksięgować w całości fakturę do kosztów lipca, ponieważ była wystawiona w lipcu, czy też kwotę abonamentu powinnam rozbić na część przypadającą na lipiec i część na sierpień i zaksięgować zgodnie z rozliczeniem na poszczególne miesiące? VAT mogę bowiem odliczyć w czerwcu.

Podatnik jest obowiązany na podstawie umowy uiścić z góry abonament za okres od 5 czerwca do 4 lipca, zatem już w czerwcu ponosi nakład. Oznacza to, iż całą wartość faktury nalezy ująć jako koszty czerwca. Wynika to z art. 22 ust. 5c, ust 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Autor:

Katarzyna Trzpioła

wykładowca na wydziale Zarządzania UW


Przepisz kod:

Pola oznaczone * sa wymagane.

Bezpłatny e-letter