11.09.2012  

A A A

Poleć znajomym

 Drukuj

EKSPERCI ODPOWIADAJĄ

Jak należy amortyzować lokal mieszkalny przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej?

Pytanie: Rozliczam podatnika będącego na KPiR, opodatkowanego podatkiem liniowym który jest czynnym podatnikiem VAT. Mój klient chce zakupić na rynku pierwotnym mieszkanie, a następnie w całości przeznaczyć je na cele biurowe i wykorzystywać w działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych. W przyszłości podatnik ten planuje ww. mieszkanie wnieść aportem do nowopowstałej spółki z o.o. planując jego dalsze wykorzystywanie w działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Czy wartość mieszkania po przyjęciu do użytkowania i wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych mogę zaliczyć poprzez odpisy amortyzacyjne do koszów działalności firmy? Proszę o wskazanie właściwej stawki amortyzacyjnej.

Odpowiedź: Jeśli lokal będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności , można go amortyzować po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych. Odpisów amortyzacyjnych od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5%. Natomiast dla budynków i lokali mieszkalnych, które stanowią odrębny przedmiot własności, stawka wynosi 1,5%.

Podstawa prawna

art. 22b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.).

Autor:

Rafał Styczyński, doradca podatkowy



Przepisz kod:

Pola oznaczone * sa wymagane.

Bezpłatny e-letter